صفحه اصلی
مهندسی مکانيک
دوره های خانه مکانيک
تحقيق و توسعه
همکاری بانهادها
اخبار
دانلود
9+1 دليل انتخاب ما
نمایندگی ها
درباره ما
   NASTRAN

 

خانه مهندسی مکانیک ایران


 


 

معرفی نرم افزار نسترن

 

 

 

 

معرفی نرم افزار

 

نرم‌افزار نسترن به انگلیسیMSC NASTRAN)) یکی از قدرتمندترین نرم‌افزارهای مهندسی به کمک رایانه درزمینه‌ی روش اجزاء محدود (FEM) می‌باشد. این نرم‌افزار محصول شرکت MSC Software است.

نسترن یک نرم‌افزار مهندسی چندمنظوره با بیش از یک‌میلیون خط برنامه فرترن و دارای توانایی حل محدوده وسیعی از مسائل است. این برنامه در ابتدا در سال ۱۹۶۶ تحت حمایت سازمان ناسا برنامه‌ریزی گردید و سپس توسط شرکت (MacNeal-Schwendler Corporation) گسترش داده شد. به همین جهت نام نرم‌افزار نسترن برگرفته از حروف اول کلمات (NASA STRucture ANalysis) است.

مدول­های به‌کاررفته در این نرم‌افزار مجموعه‌ای از برنامه‌ها را شامل می‌شود که مربوط به پردازش هندسه، اسمبل کردن ماتریس‌ها، اعمال شرایط مرزی، حل ماتریس‌ها، محاسبه مقادیر خروجی و ... می‌باشند.

تحلیل استاتیکی خطی و غیرخطی، آنالیز مدهای ارتعاشی و پاسخ فرکانسی سیستم، کمانش ستون‌ها، تحلیل انتقال حرارت پایدار خطی و غیرخطی، انتقال حرارت گذرا، تحلیل آکوستیک و آیروالاستیسیته از قابلیت‌های تحلیلی این نرم‌افزار به شمار می‌روند.

تصویری از نتایج خروجی نرم‌افزار نسترن

 

این شرکت بعد از خریداری نرم‌افزار Working Model 3D از شرکت Knowledge Revolution در سال ۱۹۹۹ درزمینه ی تحلیل مسائل دینامیکی و آنالیز مکانیزم‌ها (MBD)، با افزودن امکانات مدل‌سازی و تحلیل‌های اجزاء محدود (FEA) نرم‌افزار Working Model 4D که همان نرم‌افزار Visual Nastran 4D است را ارائه داد. نرم‌افزار Visual Nastran 4D تا سال ۲۰۰۴ عرضه شد و بعدازآن ویرایش جدیدی ارائه نشده است. شرکت MacNeal-Schwendler Corporation به‌جای نرم‌افزار Visual Nastran 4D نرم‌افزار ADAMS را توسعه داد.

مفهوم 4D

نرم‌افزار working model در سال ۲۰۰۵ به شرکت Design Simulation Technologies فروخته شد.

Visual Nastran يك نرم افزار قدرتمند در تحليل مسايل مهندسي است. در اين نرم افزار به راحتي مي توان تحليل هاي ديناميكي نسبتا" پيچيده را شبيه سازي كرد. به علاوه Visual Nastran توانايي تحليل عددي اجزاي محدود (FEM)، تست هاي برخورد و تحليل هاي انتقال حرارت ساده را مدل كرد.

ضعف اصلي اين نرم افزار در بخش CAD است. ابزار هاي بسيار ساده و ابتدايي اي براي طراحي قطعه در نظر گرفته شده است به طوري كه در نسخه هاي قديمي تر عملا" امكان توليد يك شكل با سوراخ وجود نداشت. خوشبختانه اين نرم افزار مي تواند با نرم افزار SolidWorks لينك شود. در نتيجه مي توان Part هاي ايجاد شده در ساليد را وارد اين نسترن كرد. در صورتي كه به دليل عدم هماهنگي نسخه ها اين پيوند ايجاد نشد، مي توان قطعات تهيه شده در هر نرم افزار طراحي سه بعدي را با فرمت SLT ذخيره كرد و سپس آن ها را با ويژوال نسترن باز نمود.

توانايي شبيه سازي گرافيكي اين برنامه قابل قبول است و در آن مي توان سيستم هاي متغير با زمان مانند سيستم جرم متغير را طراحي نمود. ابزار هاي تحليل ارتعاشي و طراحي ماشين به راحتي در دسترس هستند و طراح را قادر مي سازند كه سيستم را به خوبي مدل كند. بسياري از خواص مواد با كار رفته قابل تعيين است و نمودار رفتار موارد را نيز حين تحليل مي توان مشاهده نمود. با افزودن دستگاه مختصات غير اينرسيال (Cord) مي شود تحليل هاي سينماتيكي جذابي را انجام داد. فقط توجه داشته باشيد مدل هر چه ساده تر باشد و جزئيات كم تري را شامل شود، شبيه سازي سريع تر خواهد بود.

براي يادگيري اين Visual Nastran مي توانيد از Help جذاب آن كمك بگيريد.

 

 

گروه نرم‌افزاری نسترن به قسمتهای زیر تقسیم می‌شود:

·         NASTRAN: حلال (solver)

·         PATRAN: پیش‌پردازنده و پس پردازنده (pre/post processor)

ويژوال نسترن كامل شده نسترن می‌باشد.  به عبارت ديگر خود نسترن تحلیل‌های مكانيكي را انجام ميدهد و ويژوال نسترن علاوه بر آنها آناليز ديناميكي را نيز به‌صورت كاملتر انجام ميدهد. 
نرم‌افزار نسترن از نظر كاركرد و قابليت استفاده معادل نرم‌افزارهای" انسيس"، " آباكوس " و يا" كاس موس وركس " می‌باشد كه همگي المان محدود هستند و اناليزهاي مكانيكي را انجام ميدهند. 
ولي نرم‌افزار ويژوال نسترن از نظر شباهت، می‌تواند گفت شبيه " كاس موس موشين " و يا نرم‌افزار" آدامز " می‌باشد. يعني قادر به تحليل مسائل ديناميكي و آنالز مكانيزم ها می‌باشد. 

در كل ويژوال نسترن براي آناليز ديناميكي - ارتعاشي حركت اجزاي مكانيزم ها و شبيه سازيها و در اتوماسيونهاي صنعتي بسيار سودمند و پر كاربرد می‌باشد و از مقبوليت و اعتبار بالايي برخوردار است. 

 

 

MSC visual nastran desktop 4D 

 

شامل بخش‌های عمده: و Core (viewing) & Animation & Motion Analysis & Static FEA Time itegrated FEA و ... می‌باشد. به نرم‌افزارهای Autodesk Inventor & Solid Edge & Solidworks & Mechanical Desktop لينك می‌شود. يعني وقتی‌که ويژوال را نصب می‌کنید، به‌صورت يك گزينه در بالاي پنجره ساليد ظاهر می‌شود و import آن در مقايسه با نرم‌افزاری مثل Ansys به‌مراتب راحت‌تر می‌باشد. 
يكي از ویژگی‌های فوق‌العاده آن اين است كه اكثر Mate هاي ساليد ورك را می‌شناسد و این كار را براي كاربر بسيار آسان كرده چراکه مونتاژ كردن قطعات در محيط ويژوال تا حدودي مشكل و وقت‌گیر است، درحالی‌که شما می‌توانید قطعات خود را در ساليد اسمبل كرده و به محيط ويژوال connect شويد. 
از ديگر نكات جالب در مورد ويژوال اين است كه شما می‌توانید از matlab و حتي excel به آن import دهید 
اين نرم‌افزار بسيار شبيه نرم‌افزار working model 4D می‌باشد. در حقيقت اين دو يك نرم‌افزارند فقط در چند قسمت جزئي باهم اختلاف دارند. 
به اين دليل 4D در آخر نام آن می‌آید، زيرا تحلیل‌های آن در 4 بعد می‌باشد (سه بعد محورهاي مختصات و يك بعد هم‌زمان) .
از معدود نرم‌افزارهایي است كه در حالت ديناميكي می‌تواند آناليزهاي المان محدود انجام دهد. درواقع  به تحلیل یک مكانيزم در حين كار كردن می‌پردازد، مثلاً در اثر برخورد قطعات به هم چگونه مسيرشان تغيير می‌کند (motion analysis) و يا در همين حين چه نيرويي به یک عضو در  قسمتی از مكانيزم وارد می‌شود و يا حتي تحليل المان محدود آن عضو در حين حركت مكانيزم چه می‌شود. همه اين خواسته‌ها را  می‌تواند توسط اين نرم‌افزار نتيجه گرفت.

محیط  نرم افزار

 

 

 


خانه مهندسی مکانیک ایران

 

خانه مهندسی مکانیک ایران

گامی تخصصی بسوی اشتغال در صنعت کشور